Kulturní centrum Labuť Přejít na hlavní menuPřejít na vyhledávání

Mozart Quartett Prag

09. 08. 19:30

Středa

Jan Adamus – hoboj, anglický roh
Adéla Štajnochrová – housle
Martin Stupka – viola
Jitka Vlašánková – violoncello

Zahrada Husovy knihovny – Letní scéna KC Labuť
Masarykovo nám. 66, Říčany.

V případě nepřízně počasí se akce přesouvá do KC Labuť.
Vstupenky jsou NEADRESNÍ.
(220,- předprodej / 250,- na místě)

„Mozart Quartett Prag“
 
Jan Adamus – hoboj, anglický roh
Adéla Štajnochrová – housle
Martin Stupka – viola
Jitka Vlašánková – violoncello
 
 
W. A. Mozart                              Kvartet pro hoboj, housle, violu a violoncello  KV 370
1756 - 1791        Allegro-Adagio-Allegro
 
 
A.Dvořák                                     Drobnosti, op.75a (Miniatures, op.75a)
1841-1904                                   1. Cavatina. Moderato
                                                     2. Capriccio. Poco allegro 
                                                     3. Romanza. Allegro
                                                     4. Elegia. Larghetto
 
 
 
František Vincenc Kramář           Kvartet pro hoboj, housle, violu a violoncello 
1759-1831                                     Allegro-Adagio-Rondo
 
 
L. van Beethoven    Duo pro violu a violoncello WoO 32, " S obligatními brýlemi"Es dur 
1770-1827    
 
 
W.A.Mozart                               Adagio pro anglický roh a smyčce   KV 580a
1756-1791
 
 
Jiří Družecký                                Kvartet pro hoboj, housle, violu a violoncello g-moll
1745-1819                                    Adagio.Allegro
                                                      Andante
                                                      Allegro
 
„Mozart Quartett Prag“
       Iniciátorem založení souboru je Jan Adamus, přední český hobojista. Vychází ze svých dlouholetých zkušeností a ze spolupráce s nejlepšími domácími i zahraničními umělci. Především je to  Josef Suk, s kterým se podílel  na interpretaci Bachova a Vivaldiho Dvojkoncertu pro housle a hoboj na Mezinárodním festivalu Pražské jaro.  Obsazení smyčcového tria se sólovým hobojem je atraktivní, repertoár je složen především ze skladeb klasických mistrů. Ale hobojový kvartet napsal taky Benjamin Britten, Bohuslav Martinů a další. Pod názvem „Mozart Quartett Prag“ vystupoval soubor ve Španělsku, koncertoval v Rakousku / Salzburg / a v  Německu / Mnichov, Augsburg aj.
Jan Adamus – hoboj
Jan Adamus patří k významným osobnostem současné klasické hudby. Jeho činnost směřuje od hry na hoboj, přes dirigování až k hudební vědě. V roce 1977 zazářil v soutěži Pražského jara, kde obdržel první cenu ve hře na hoboj. Prvenství v této soutěži mu otevřelo cestu na významná evropská i světová pódia. Koncertoval např. v Salzburgu (Festspielhaus), v Mnichově (Am Gasteig), v Norimberku (Meistersingerhalle), ve Španělsku, na Kubě, ve Spojených arabských Emirátech atd.                                                                                           Je také činný v oblasti organizování koncertů, v roce 2013 působil jako umělecký ředitel „Festivalu Mitte Europa“. Je prvním hobojistou, který u nás začal využívat techniku tzv. „věčného dechu“, která umožňuje současně se nadechnout i vydechnout. To umožňuje hrát dlouhé pasáže a to bez přerušení. Zajímavostí je, že natočil znělku k „Nemocnici na kraji města“
Adéla Štajnochrová - housle
absolvovala Konzervatoř a AMU v Praze. Je zároveň absolventkou londýnské Guildhall School of Music and Drama. Byla vybrána do studentského programu London Symphony Orchestra. Účastnila se mistrovských kurzů, kde pracovala s L. Kaplanem, S. Ashkenasim, I. Levinem, M. Bourguem, J. Hollowayem ad.
Aktivně se věnuje hře jak na moderní, tak na barokní housle. Na koncertních podiích byla partnerem takových osobností hudebního světa jako jsou Christian Poltéra, Kathryn Scott, Magdalena Kožená, Simon Standage nebo Ester Hoppe.
 
Martin Stupka - viola
 
Na violu začal hrát na hudebním Gymnáziu Jana Nerudy, pokračoval na Pražské konzervatoři a studia završil v Berlíně na Hochschule für Musik Hanns Eisler a na Universität der Künste. 
Jako sólista získal spolu s Danou Oerterovou cenu Bohuslava Martinů na festivalu Mladé Pódium za provedení jeho Divertimenta pro housle, violu a orchestr. Opakovaně vystupuje v rozhlase či televizi a je pravidelně zván na natáčení.
Absolvoval mimo jiné vystoupení na festivalu JAZZ Baltica (s Gerdur Gunnarsdottir Quartett a Don Friedman Trio ), ve Volksbühne Berlin v představení "Antigone/Elektra" režiséra Wernera Schrötera či projektu "Sounds of Jerusalem" skladatele Leona Gurwitsche.
 
 
Jitka Vlašánková - Její sólová kariéra se začala plně rozvíjet po vítězství na Beethovenově soutěži v Hradci nad Moravicí a po získání 3. ceny na mezinárodní soutěži Pražského jara. Byla oceněna i na soutěži P. Casalse v Budapešti cenou za nejlepší interpretaci D. Poppera. Spolupracovala s J. Sukem, J. Hálou. Koncertuje na recitálech doma i v cizině. Od roku 1986 je členkou Kvarteta Martinů. Soubor koncertuje a natáčí v celé Evropě, v USA, Kanadě a Japonsku. Kvarteto je mj. oceněno cenou MIDEM, Cannes 2004, za nejlepší CD roku. Jitka Vlašánková je zvána do porot soutěží (UNISA Pretoria, Liezen v Rakousku). 

 
Odběr newsletteru

Buďte první, kdo se dozví o nových akcích

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři