Královské varhany, kouzlo hoboje a duchovní písně
28. 09. 17:00
Neděle
Jan Adamus – hoboj, anglický roh
Jiřina Marešová – varhanní pozitiv
Dále vystoupí: Daniela Demuthová a sbor Sirény.
místo konání:
Kostel sv. Petra a Pavla
Vstupné dobrovolné.
Ženský pěvecký sbor Sirény
Jan Adamus – hoboj
Jiřina Marešová – varhany a varhanní pozitiv
j.h. Daniela Demuthová – mezzosoprán
Varhanní koncert duchovní hudby u příležitosti dne sv. Václava
Varhanní koncert duchovní hudby je doplněním koncertů KPH KC Labuť. Koncert organizuje agentura Adamus Music Centre s podporou Města Říčany a KC Labuť. Vystoupí na něm vynikající varhanice a fenomenální improvizátorka Jiřina Marešová. Dále vítěz soutěže Pražského jara a „Říčaňák“, hobojista Jan Adamus. Jako host vystoupí mezzosopranistka Daniela Demuthová.
Program plný emocí složený ze skladeb světových i domácích autorů nabídne posluchačům širokou škálu nálad i stylovou pestrost skladeb. Začátek koncertu bude patřit místnímu říčanskému Ženskému pěveckému sboru Sirény, pod vedením Mgr. Martiny Červené. Špičková interpretka varhanní literatury Jiřina Marešová spolu s hobojistou Janem Adamusem předvedou svoji virtuozitu jak v barokní, tak v romantické hudbě. Zazní také Meditace na staročeský chorál Svatý Václave od Josefa Suka a Dvořákovy Biblické písně. Zpestřením koncertu bude improvizace na znělku ze seriálu Nemocnice na kraji města, kterou Jan Adamus natočil v roce 1977 a která je dodnes mezi posluchači velmi známá a oblíbená. Kromě znělky zazní ještě některé další melodie ze seriálu, které mistrně rozvine skvělá improvizátorka, varhanice Jiřina Marešová. Posluchači budou mít možnost slyšet i vzácnou kopii varhanního pozitivu, který varhanice vlastní. Posluchači tak výkon varhanice nejen uslyší, ale i uvidí, protože varhanní pozitiv bude umístěn před oltářem. Sólové skladby pak zahraje Jiřina Marešová na místní varhany, které upravil varhanář Petr Fišer. Zajímavosti o opravě varhan, o jednotlivých dílech, jak je doslova „sháněl“ – to vše se dovíte od pana Fišera, který bude mít připraven krátký seminář…
Ženský pěvecký sbor Sirény
Pěvecký sbor, založen v roce 2003 paní učitelkou Mgr. Martinou Červenou. Zabývá se duchovní vokální tvorbou, úpravami lidových písní, černošských spirituálů a jiných žánrů.
Sbormistryně: Mgr.Martina Červená
Jan Adamus – hoboj
Jan Adamus patří k významným osobnostem současné klasické hudby. Jeho činnost směřuje od hry na hoboj, přes dirigování až k hudební vědě. V roce 1977 zazářil v soutěži Pražského jara, kde obdržel první cenu ve hře na hoboj. Prvenství v této soutěži mu otevřelo cestu na významná evropská i světová pódia. Koncertoval např. v Salzburgu (Festspielhaus), v Mnichově (Am Gasteig), v Norimberku (Meistersingerhalle), ve Španělsku, na Kubě, ve Spojených arabských Emirátech atd. Spolupracoval s významnými umělci např. s Josefem Sukem, Jiřím Bělohlávkem, Pavlem Šporclem a dalšími. S Josefem Sukem natočil vůbec první CD v tehdejším Československu. Je prvním
hobojistou, který u nás začal využívat techniku tzv. „věčného dechu“, která umožňuje současně se nadechnout i vydechnout. To umožňuje hrát dlouhé pasáže a to bez přerušení. Zajímavostí je, že natočil znělku k „Nemocnici na kraji města“.
Jiřina Marešová – varhany a varhanní pozitiv
Mezi nejzajímavějšími českými hudebními osobnostmi Jiřina Marešová zaujme mimo jiné šíří svých aktivit. Mezi nejlepší varhaníky se etablovala na poli staré i soudobé hudby, ale snad ještě výrazněji ve volné improvizaci, která je v současnosti těžištěm její tvorby. Je vyhledávanou komorní hráčkou a o své zkušenosti se dělí v rámci pedagogické práce. Varhany vystudovala na Pražské konzervatoři u prof. Josefa Popelky a na HAMU v Praze u doc. Jaroslava Tůmy. Za uvedení do světa improvizace vděčí prof. Jaroslavu Vodrážkovi. Ve studiu pokračovala na Hochschule für Musik und Theater Hamburg ve třídě prof. Wolfganga Zerera, v rámci doktorandského studia na pražské HAMU a na mnoha mistrovských kurzech (Německo, Francie, Rakousko, Polsko) zaměřených na stylovou interpretaci staré hudby a improvizaci. V současnosti působí pedagogicky na HAMU a na katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, podílí se na edukačních programech České filharmonie. Účast ve finále Mezinárodní soutěže ve varhanní improvizaci v rakouském Schläglu (2004) a v semifinále soutěže Pražské jaro (2006) stvrdily její výjimečnost. Koncertovala na významných hudebních festivalech (Smetanova Litomyšl, Teatrum Kuks, Prague Music Performance, Festival barokních umění Český Krumlov, Český varhanní festival, Orlicko-kladský varhanní festival, Varhany znějící apod.). Spolupracuje s významnými orchestry (Česká filharmonie, SOČR) a soubory (Collegium Marianum, Musica Florea, Hof-Musici, Praga Camerata, Ensemble Lucis ad.). V rámci projektu Historické
varhany Čech a Moravy nahrává pro Český rozhlas, natočila přes desítku CD se sólovou, komorní i autorskou hudbou.
Daniela Demuthová – mezzosoprán
vystudovala zpěv na pražské konzervatoře. V devadesátých letech zahájila svou koncertní kariéru, v jejímž rámci absolvovala řadu koncertů v celé Evropě, a to nejen v rámci různých kantátových či oratorních projektů, ale také sólové recitály. Od poloviny devadesátých let souběžně s činností sborovou rozvíjí své sólové aktivity.
V roce 1999 se stala sólistkou Pražského filharmonického sboru. Uplatnila se v sólových partech např. v Pucciniho Suor Angelika či v Otvírání studánek B. Martinů. Spoluúčinkovala v sólových partech s Českou filharmonii, symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem FOK. Zpívala téměř ve všechn evropských zemích, spolupracovala se světovými orchestry / Berlínská filharmonie, Vídenští symfonikové, Izraelská filharmonie aj. V současnosti se věnuje zejména komorní hudbě / Musica Dolce vita / a sólové činnosti..