Kulturní centrum Labuť Přejít na hlavní menuPřejít na vyhledávání

Divadelní spolek Tyl - Říčany

První archívní zmínka o činnosti říčanského divadelního spolku pochází z roku 1850. Ochotnické divadlo má v Říčanech dlouhou historii, v roce 1856 se hrávalo v hostinci Na Růžku. Po letech existence pod hlavičkou Besedního ochotnického divadla a později Čtenářské besedy, kde fungovaly i jiné spolky, se oddělilo v roce 1921 Dramatické sdružení ochotníků, z jehož části v roce 1926 vznikl Dramatický a vzdělávací spolek Tyl, v současnosti Divadelní spolek Tyl. Od roku 1950 zůstal jediným divadelním souborem ve městě. Od té doby je s divadlem spojeno i jméno Jiřího Šatopleta, herce, režiséra a do r.1994 vedoucího spolku.
Divadelní spolek vždy překračoval hranice města. Důkazem je hostování po republice, účast na soutěžních přehlídkách a nespočet ocenění především za herecké výkony. Od roku 1949 připravil soubor 53 inscenací, z nichž mnohé našly kladnou odezvu nejen u diváků, ale i u odborných porot. Bylo to zejména v době, kdy byl režisérem souboru Václav Špirit. Po jeho emigraci v roce 1982 se režie úspěšně ujal Karel Purkar. Soubor se několikrát dostal až na Jiráskův Hronov, naposledy s Rybou ve čtyřech v režii J. Wágnera.
 
Po roce 1989 soubor přišel o zřizovatele a proto se zaregistroval jako občanské sdružení. Připravil několik pohádek pro děti i představení pro dospělé.
 
Od třicátých let minulého století má spolek své zázemí v nynějším kulturním středisku „U Labutě“, které v sedmdesátých letech přistavěli a zrekonstruovali právě říčanští ochotníci.
 
V současnosti má soubor dvacet členů, kteří tvoří dvě party. Jedna se zaměřuje spíše na komedie, druhá má raději dramata.
 
Každý rok pořádá spolek Divadelní podzim Jiřího Šatopleta, přehlídku amatérských divadel věnovanou dlouholetému vedoucímu našeho spolku.
 

http://web.dstyl-ricany.cz/subdom/web/
Odběr newsletteru

Buďte první, kdo se dozví o nových akcích

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři