Michal Pavlíček a trio

Michal Pavlíček.
Desitky let znají příznivci nejkvalitnější rockové hudby Michala Pavlíčka coby vrcholného kytarového virtuóza a řadí jej vedle ikonických kolegů Radima Hladíky, Luboše Andršta nebo Miloše Andršta anebo Miloše Dodo Doležala. Rovnocennou složkou jeho hudební osobnosti je ovšem i jeho autorský potenciál. A fakt, že se od komponování rockových skladeb a písní postupně dostal až k práci s velkými celky a symfonickými orchestry. Vrcholná a originální Pavlíčkova podvojnost je v domácím, ale i v mezinárodním měřítku zcela unikátní.

Upozornil na sebe už během 70.let jako podstatný člen amatérské, ale velmi zdatné skupiny Expanze. Záhy pak přešel do profesionálního tábora ke kapele Bohemia. A z následného setkání s Michalem Kocábem vznikl před závěrem dekády zásadní Pražský výběr, v němž se Pavlíček ve větší míře začal prosazovat jako skladatel a aranžér. Souběžně tvořil páteř skvělého tria Horký dech Jany Koubkové a nasbírané hráčské a autorské zkušenosti rozvinul ve Stromboli s Bárou Basikovou, pro leckoho snad vůbec nejoriginálnější skupiny české rockové historie.

Následovaly projekty BSP (pro sólistu skupiny Kamila Sřihavku napsal velehit Země vzdálená, zdaleka přesahující dobu svého vzniku), brilantní instrumentální ansábl Big Heads, v posledních letech pak Trio (nyní jako Čombeband), anebo hvězdná sestava Supergroup. Zásadní podíl měl na ceněných albech Zuzany Michnové (Rány) a Moniky Načevy (Možnosti tu jsou, Mami), spolupracoval s významnými hudebníky i jiných žánrových oblastí (Richard Müller, Jiří Stivín, Miroslav Vitouš). Napsal hudbu ke třiadvaceti divadelním představením, několika baletům, féériím Laterny magiky, k televizním inscenacím a seriálům (celkem čtyřicet titulů i zahraničních), např. série BBC Červený Bedrník, Merlin IV, i k několika celovečerním filmům např. Odcházení Václava Havla. Prosadil se na poli muzikálů, především úspěšným Excaliburem, atd…

Jeho jméno figuruje na více naž sedmdesáti CD a DVD, hudbu řady z nich kompletně vytvořil. Byl ústřední postavou přes deset let vysílaného hudebního pořadu ČT na Kloboučku. Je držitelem zlatých i platinových desek a také dvou cen Anděl. Především je ale maximálně tvořivou osobností, neustále hledající nové cesty výrazu.

Momentálně stojí Michal Pavlíček v čele formace, již říká Čombeband (pod přezdívkou podle někdejšího konžského separatisty Čombeho jej znají především muzikanti). Bubeníkem je ultra-technik Miloš Meier (Drumming Syndrome, Dymytry), baskytaristou elastický Martin Ivan (Mother´s Funkers, Precedens), na jejichž mladistvou energii kapelník vsadil už před několika lety. Trojici podle časových možností rozšiřuje klávesista Michal Nejtek (Koller Band, Agon Orchestra), absolvent kompozice na Hudební akademii a frekventovaný autor soudobé vážné hudby. Pestrý repertoár Čombebandu pochází přirozeně z Pavlíčkovy dílny. Jak sám říká, jde o skladby „rychlé a dynamické, tajemné a přemýšlivé, odlehčené a provokativní“.

www.michalpavlicek.com